Subotica dobija još jedan fakultet
(Preuzeto iz Danas-a 04.12.2006.)
Subotica - Prema odluci Biskupske konferencije, usvojene pre više od godinu dana, Subotica bi trebalo da 2008. godine dobije i teološki fakultet.
Uz postojeću biskupijsku klasičnu gimnaziju, a pod okriljem Subotičke biskupije, već su počeli prvi radovi na izgradnji bogoslovskog semeništa, odnosno bogoslovije, što je prvi korak na putu utemeljenja teološkog fakulteta koji bi trebalo da izraste iz Teološko-katehetskog instituta u Subotici.
Subotička biskupija je najbrojnija katolička dijeceza u Srbiji i stoga snosi i najveću deo odgovornosti za položaj i delovanje Katoličke crkve. Međutim, broj sveštenika se iz godine u godinu smanjivao, te sada od od 110 župa, koliko ima u ovoj biskupiji, svega njih 60 ima svoje župnike, zbog čega je projekat osnivanja bogoslovije od izuzetne važnosti.
Međutim, kako se prema zakonima Katoličke crkve teološki fakultet ne može osnovati bez kongregacije za odgoj u Vatikanu, za osnivanje fakulteta potrebno je i odobrenje Svete stolice da bi se odluka mogla realizovati. U ovom trenutku pripremljeni su statuti i ostala dokumenta za bogosloviju, a posle bogoslovije, odnosno kada pristignu prvi obrazovani kandidati za teološki fakultet, od Rima će se zahtevati da se oformi i fakultet. Teološki fakultet za koji u Srbiji među vernicima katoličke crkve postoji potreba može, prema procenama upućenih, računati na oko sto studenata koji će moći da studiraju na hrvatskom i mađarskom jeziku. Trenutno je projekat u fazi usaglašavanja budućih akata s crkvenim zakonima, kao i s drugim državnim zakonima.
Nadležni u Katoličkoj crkvi u Srbiji o mogućnosti teoloških studija razgovarali su s predstavnicima pokrajine. Pre svega o tome su razgovarali nadbiskup Stanislav Hočevar i premijer Vojvodine Bojan Pajtić, a vođeni su razgovori i u okviru nadležnih ministarstava vera i prosvete. Praktično, proces ka stvaranju teološkog fakulteta već je započet, a za to će biti izdvojena i određena sredstva iz Nacionalnog investicionog plana. Finansijsku podršku obećao je i predstavnik katoličke crkve iz SAD, tačnije nadbiskup Vašingtona kardinal Teodor Edgar Mek Korik koji je tokom septembra posetio Suboticu.
Što se tiče statusa budućeg fakulteta, razmišlja se o tri moguće opcije. Jedna mogućnost je da subotički teološki fakultet bude deo Novosadskog univerziteta, druga da novi fakultet, ukoliko Subotica ispuni minimum uslova za univerzitetski centar, postane deo tog univerziteta, a treća da funkcioniše kao ispostava nekog centralnog rimskog sveučilišta. Rim ima nekoliko velikih univerziteta i moguće je da novi fakultet bude deo nekog od njih, što bi automatski omogućilo da diplome budu međunarodne. U obzir mogu doći Lateransko sveučilište, Urbanijanum ili Gregorijana koji funkcionišu u Rimu. Kako upućeni u ovu problematiku navode, Lateransko sveučilište je u stvari najverovatnija opcija za početak, jer bi u tom slučaju, ako već postoji međunarodna akreditacija, bilo lako priključiti fakultet i domaćem univerzitetu. Za sada nije još odlučeno u kojem će prostoru fakultet biti smešten, ali je svakako je u planu da bude odvojen od bogoslovije.
Otvaranje ovakve visokoškolske ustanove omogućeno je Zakonom o položaju verskih zajednica koji dopušta i osnivanje verskih univerziteta. Prilikom susreta nadbiskupa Hočevara i Bojana Pajtića, kao jedan od ključnih razloga osnivanja teološkog fakulteta u Srbiji naveden je podatak da se studenti teologije iz Vojvodine najčešće obrazuju u inostranstvu, te da bi osnivanje ove obrazovne institucije u Subotici doprinelo negovanju multikulturalizma i multikonfesionalizma u Vojvodini.
ANTRFILE:
I ZA LAIKE
Za koncept novog fakulteta značajno je i to da će on biti dostupan i laicima, odnosno da će na njemu moći da studiraju svi građani, a ne samo kandidati za sveštenike. Inače, za novi fakultet postoji jak profesorski kadar koji može obezbediti visok nivo studija, navode u Subotičkoj biskupiji.
J. K.
Broj pregleda: 1336
KOMENTARA postavi prvi komentar (0)