Linuks (Linux) je operativni sistem, tj. program koji kontroliše hardverske i softverske resurse raznih uređaja (od mobilnih telefona do superkompjutera). Ovaj sistem je veoma popularan u svetu zbog toga što je reč o besplatnom programu otvorenog izvornog koda (open source), koji se najčešće koristi pri održavanju mreža. Ovaj sistem predstavlja varijantu Uniksa (Unix), koji je napisan u programskom jeziku C.
Zbog brojnih opcija za modifikaciju programa u skladu sa potrebama, poznavanje Linuxa je često preduslov za rad u IT administraciji. Iz tog razloga je Linux kurs jedan od najtraženijih IT obuka u školama. Za pohađanje nastave je potrebno osnovno poznavanje računara i operativnih sistema, kao i razumevanje koncepta kompjuterskih mreža.
Zašto je Linux dobar izbor?
Mnogi smatraju da će Linux u narednim godinama imati sve veću primenu u poslovanju. Zbog toga je pohađanje Linux kursa ulaganje u izuzetno perspektivnu karijeru. Po čemu se to ovaj operativni sistem ističe i zbog čega se svetske kompanije oslanjaju na njega? Pre svega, on omogućava brojne beneficije za kompanije, ali i za krajnje korisnike:
- Open source model – Osnovu ovog operativnog sistema čini Linux kernel. Reč je o softveru koji se koristi za kontrolisanje hardvera (procesora, memorije, matične ploče itd.). Kako je osnova, tj. kernel, besplatna, ima primenu na mnogim platformama. Možda su najbolji primer Android telefoni, koji nemaju ovaj operativni sistem, ali je osnova modifikovan Linux kernel.
- Besplatan je – Reč je o potpuno besplatnom operativnom sistemu, koji može jednostavno da se instalira neograničen broj puta. To predstavlja ogromnu uštedu, jer nema potrebe za plaćanjem licence za svaki uređaj na kom se koristi.
- Poslovanje „u oblaku” – Korisnici se sve više okreću cloud uslugama, bilo da je reč o čuvanju podataka, aplikacijama, komunikaciji ili drugim svakodnevnim aktivnostima. Linux i u ovom slučaju ima izuzetnu važnost, jer predstavlja najpopularniji operativni sistem koji se koristi „u oblaku”.
- Česta ažuriranja – Linux je s vremenom postao veoma važan za uspešno održavanje sistema. U skladu s tim, velike kompanije, kao što su Hewlett Packard i Dell, redovno vrše ažuriranja hardvera kako bi oni što efikasnije radili u simbiozi sa Linuxom.
- Bezbednost – S obzirom na to da je reč o besplatnom open source sistemu, mnogo veći broj ljudi ima uvid u kod i samim tim je teže da se sakriju pretnje i bezbednosni propusti. Upravo je bezbednost jedan od glavnih razloga zašto se Linux koristi u velikim poslovnim sistemima.
Šta ćete naučiti na Linux kursu?
Linux kurs je namenjen polaznicima koji žele da kroz detaljnu obuku dostignu nivo znanja koji omogućava uspešnu karijeru. Pojedine obuke su namenjene početnicima, a često se organizuju i kursevi za napredne korisnike koji žele da nadograde svoje znanje. U zavisnosti od obima gradiva koje se obrađuje, predavanja mogu da traju od nekoliko meseci do godinu dana.
Većina Linux kurseva obrađuje sledeće teme:
- osnove Linuxa;
- instalacija sistema;
- osnovne komande za Linux, ali i GNU i Unix;
- nivoi pristupa;
- struktura foldera;
- povezivanje sa različitim uređajima;
- kreiranje fajl sistema i upravljanje njime;
- pristupanje drugim fajl sistemima;
- konfigurisanje hard-diskova;
- šta su boot loaderi i zašto su važni;
- osnove Linux distribucije;
- proces inicijalizacije (podizanje sistema);
- kreiranje boot fajla;
- podešavanje okruženja;
- Linux kernel.
Kurseve Linuxa vode iskusni predavači, koji poseduju bogato iskustvo u radu. Oni umeju da na pravi način prenesu konkretna znanja polaznicima. To podrazumeva usvajanje teorijskih znanja i njihovu primenu u konkretnim situacijama. Ovakav pristup garantuje visok nivo znanja, koje posle možete da primenite u profesionalnoj karijeri.
Nastava se odvija na tradicionalan način, u prostorijama IT škola, a na raspolaganju su i online kursevi. Da biste pratili časove preko interneta, potrebni su vam računar i dobra internet konekcija.
Gde možete da primenite stečeno Linux znanje?
Znanje iz oblasti Linuxa možete da iskoristite za uspešnu IT karijeru. Neke od veoma traženih i odlično plaćenih profesija koje se oslanjaju na poznavanje Linuxa su:
- Linux sistem administrator – Bavi se instalacijom i održavanjem servera.
- Inženjer softvera – Razvija aplikacije i servise (između ostalog i za Linux platforme).
- Web programer – Linux je uz PHP i MySQL izuzetno zastupljen u radu na web aplikacijama.
- TechOps inženjer – Fokusira se na virtuelizaciju i razvoj cloud procesa.
- Sistemski inženjer – Kontroliše tehničku ispravnost hardvera i pomaže u rešavanju svakodnevnih izazova sa kojima se susreću korisnici sistema.
- DevOps inženjer – Bavi se automatizacijom procesa isporuke softvera i operativnim procesima.
- Linux inženjer – Bavi se razvojem, instalacijom i održavanjem Linux sistema i njegovih servisa.
Kako se stiče Linux sertifikat?
Ukoliko želite da započnete karijeru kao stručnjak, preporučljivo je sticanje Linux sertifikata. Oni predstavljaju garanciju da posedujete traženi nivo znanja za rad na kompleksnim projektima. Postoje dva nivoa LPIC (Linux Professional Institute Certification) međunarodno priznatog sertifikata:
- Junior Level Linux Professional (LPIC-1);
- Advanced Level Linux Professional (LPIC-2).
Polaganje se vrši u ovlašćenim trening centrima širom sveta pismenim putem. Treba napomenuti da je za polaganje testa, kao i za kasniji uspešan profesionalan rad, potrebno odlično poznavanje engleskog jezika.
Odaberite jedan od ponuđenih Linux kurseva i započnite uspešnu IT karijeru pohađanjem online ili tradicionalne nastave.