Mrežni sistemi su od izuzetne važnosti za funkcionisanje svake kompanije. Umrežavanje podrazumeva povezivanje servera i računara u interni sistem, kao i kreiranje stabilne internet konekcije za normalno funkcionisanje firme. Kako je reč o kompleksnom procesu, potrebni su profesionalci koji se razumeju u softver, hardver, bezbednost na internetu itd. Ovo je veoma odgovorna pozicija, jer od administratora mreže zavisi stabilnost sistema, kao i bezbednost podataka.
Reč je o IT poslu gde se traže profesionalnost, stalno usavršavanje i pre svega visoka tehnička potkovanost. Zbog toga je za poziciju administrator mreže kurs najbolja opcija za sticanje neophodnih veština. Da biste se bavili ovim poslom podrazumeva se poznavanje rada na računaru, dobra organizovanost, odgovornost, brzo razmišljanje i strpljenje. To su ujedno i preduslovi za pohađanje obuke u okviru koje ćete saznati šta rade administratori mreža.
Šta svaki administrator mora da zna?
Svakodnevne obaveze administratora mreže su najrazličitije, od rešavanja problema sa kompjuterima korisnika do brige o bezbednosti sistema. Vrlo je važno da su podaci bezbedni u svakom trenutku i da se, u slučaju bilo kakve havarije, sistem brzo oporavi. Često su podaci koji se čuvaju na serverima od izuzetne važnosti, jer često sadrže lične podatke korisnika, kao i poslovne tajne. U skladu s tim, posao IT administratora podrazumeva:
- nabavku softvera i hardvera u skladu sa potrebama firme;
- kontrolu rada mreže i redovno unapređivanje sistema poboljšanja performansi;
- održavanje servera za baze podataka;
- ažuriranje programa, popravke kvarova;
- brigu o bezbednosti podataka i kreiranje kopija (bekapovanje);
- održavanje obuka zaposlenima iz pravilnog korišćenja uređaja i programa;
- uspostavljanje kvalitetne tehničke podrške za zaposlene;
- kreiranje sistema za automatsko prepoznavanje problema.
Administrator može da bude zaposlen u kompaniji čiji sistem nadgleda ili da radi samostalno po projektima. Manje kompanije se češće odlučuju za spoljnu saradnju sa pojedincem ili nekom IT kompanijom za održavanje mreža. Za razliku od njih, velike korporacije imaju kompleksne sisteme čiji rad mora da nadgleda često čitav tim administratora mreža. U tim slučajevima jednostavno ne sme da dođe do većih problema poput gubitka podataka ili bezbednosnog upada hakera (npr. industrijska špijunaža).
Iz tog razloga svaki IT administrator mora da zna kako da kreira mrežu, odabere adekvatnu tehniku i softverska rešenja u skladu sa budžetom kompanije. Zato je važno da administrator, ako je moguće, od samog početka učestvuje u kreiranju mreže. Na taj način on će biti upoznat sa kompletnom infrastrukturom, što višestruko olakšava budući rad.
Osnovni elementi održavanja mreža
Posao IT administratora obuhvata veliki broj zaduženja, zbog čega je važno kroz stručna predavanja savladati sve neophodne oblasti rada. Da biste upisali kurs za administratora mreže, potrebno je da se bolje upoznate sa osnovama kao što su:
- Microsoft – Kao jedna od najvećih IT kompanija na svetu sa najpopularnijim operativnim sistemom, prirodno je da Microsoft ima razvijene alate za efikasno vođenje mrežnih sistema. Zato i ne čudi što korporativni giganti poput Verizona i Siemensa svoju bezbednost zasnivaju na Microsoft tehnologijama.
- Linux – Zbog svoje stabilnosti u radu i bezbednosti, Linux operativni sistem je veoma popularan među administratorima mreža. Velike kompanije poput IBM-a, Amazona, Facebooka i Googlea imaju izgrađenu mrežnu infrastrukturu koja se zasniva na ovom sistemu.
- SQL (Structured Query Language) – Ovo je programski jezik za baze podataka, koji se koristi za manipulisanje podacima tako što omogućava pristupnim podacima koji su povezani sa drugim podacima u bazi.
- Cloud servisi – Čine osnovu svake značajnije mreže i pomažu u čuvanju podataka i omogućavaju poslovnu komunikaciju između zaposlenih. Na ovaj način se podaci ne čuvaju na lokalnim računarima, već na serverima kompanija koje pružaju ove usluge. Najpoznatiji pružalac ovakvih usluga za korisnike je Google sa svojim prozivodima kao što su Gmail, Google Drive, Google Docs itd.
- Virtuelizacija – Podrazumeva metode kreiranja virtuelnih hardverskih i softverskih sistema. Virtuelizacija se vrši radi ažuriranja sistema, olakšanog rada na serverima, bezbednosnih provera mreža itd.
Administrator mreže kurs: Koliko traje i kako izgleda obuka?
Kako je reč o veoma odgovornom poslu, obuka za administratora mreže obično traje godinu dana. Na obuci vas očekuje teorijski i praktični deo kako biste se iz prve ruke upoznali sa svim tehničkim i softverskim elementima. Programi ovih IT kurseva se fokusiraju na najvažnije elemente kako biste nakon školovanja mogli da steknete adekvatne sertifikate i konkurišete za posao. Oblasti s kojima ćete se susresti tokom obuke su:
- osnove umrežavanja;
- elementi računarskih mreža;
- projektovanje mreže;
- načini podešavanja mreže;
- metode bežične mrežne komunikacije;
- načini prenosa podataka;
- Ethernet;
- mrežni standardi (npr. IEEE 802.x);
- upravljački programi (i koji odabrati);
- mrežni protokoli (npr. TCP/IP);
- uređaji za povezivanje;
- segmentiranje mreža;
- korišćenje mrežnih adaptera;
- protokoli za bezbednost mreže;
- rešavanje tehničkih i softverskih problema.
Da li odabrati online ili klasično školovanje?
Administrator mreže kurs se može pohađati u prostorijama IT škola ili kao online kurs. Ukoliko se odlučite za tradicionalni način školovanja na raspolaganju će vam biti učionice opremljene računarima. Ukoliko se odlučite za učenje na daljinu, nastavu ćete pratiti putem interneta uz mogućnost komunikacije sa predavačem u realnom vremenu. U oba slučaja imate sve uslove da steknete neophodna znanja iz ove IT oblasti. U oba slučaja možete nakon školovanja da dobijete međunarodno priznate sertifikate.
Da bi predavanja bila kvalitetna, nastava se odvija u manjim grupama. Na taj način predavači mogu da odvoje vreme za svakog polaznika, a da se pritom uspešno obradi nastavna jedinica. Podrazumeva se da su predavači profesionalci koji poseduju značajno iskustvo, jer je reč o profesiji koja se neprestano unapređuje.
Nastava podrazumeva i praktičnu nastavu gde se rešavaju problemi s kojima će se polaznici susresti tokom karijere. Ovaj pristup je veoma bitan jer je administriranje mreža posao gde je iskustvo često presudno za uspešan rad.
Iskoristite već danas priliku da unapredite karijeru tako što ćete odabrati administrator mreže kurs koji možete pohađati online ili na tradicionalan način u prostorijama IT škola.